pondelok 29. októbra 2012

Čo je to diéta Pierra Dukana?

Ako funguje dukanova diéta

Táto metóda na chudnutie spočíva na dôkladnom striedaní konzumácie bielkovinovej potravy s inými prvkami vyváženej stravy ako napríklad zelenina, ovocie alebo uhľohydráty. Na rozdiel od iných diét, ponúka Dukanova diéta relatívne veľkú pestrosť výberu jedál a v určitých fázach Vám dovoľuje zaradiť medzi ne aj ľubovoľné jedlo presne podľa vašej chute (áno, aj akékoľvek hriešne jedlo).

Diéta spočíva v štyroch fázach - útočnej, výletnej, konsolidačnej a stabilizačnej. Neľakajte sa, ak vám tie názvy nič nehovoria. Absolvujete vždy jednotlivé fázy samostatne, jednu po druhej. Každá je zameraná na iný cieľ, má odlišné podmienky a výsledky, avšak fungujú iba všetky spoločne.

Chudnutie začína už v počiatnej prvej fáze. Tá trva najkratšie a počas nej smiete konzumovať výhradne bielkoviny. Prvá útočná fáza trvá od jedného do desiatich dní, nikdy však nesmie prekročiť hranicu desať dní. Je to relatívne veľký zaberák na telo a schudnete pri nej niekedy aj 8 kilogramov. Je lepšie začať diétu opatrnejšie a neísť hneď na začiatku do extrému - veľakrát sa stalo, že telo skok z bežnej sacharidovo-bielkovinovo-tukovej stravy nevydržalo a diéta stratila efekt hneď na začiatku.

Nasleduje ďalšia fáza, tentokrát s názvom výletná. Trvá dovtedy, až kým sa nedostanete na požadovanú hmotnosť. Čo môže byť v závislosti od Vašich cieľov niekoľko týždňov, ale aj mesiacov. Dobré je riadiť sa napríklad indexom hmotnosti, takzvanným body mass index - vypočítať si ho môžete napríklad tu.

V tretej fáze, konsolidačnej, je Vašou úlohou pripraviť telo na udržanie hmotnosti. Každý pochopí, že nie je možné sa prepnúť naspäť do klasického režimu, v akom ste fungovali doteraz. Nie je možné opäť nezdravo jesť, pretože sa hmotnosť vráti. V tejto fáze zostávate desať dní za každý jeden stratený kilogram počas druhej fázy.

Napokon nastáva fáza štvrtá, teda stabilizačná. Je to finálna fáza Dukanovej diéty, v ktorej nie ste už nijak obmedzovaná, avšak jeden deň v týždni by ste mali zaradiť bielkovinový.

Naozaj to funguje?

Dukanovu diétu vyskúšalo na svete niekoľko miliónov ľudí. Drvivá väčšina ohlasov je pozitívnych. Pokiaľ máte akékoľvek pochybnosti, môžte si napríklad vyskúšať najskôr kúpiť knihu (nájdete vo všetkých slovenských knhíkupectvách) a potom sa rozhodnúť.

Každopádne, držíme palce!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára